Agenda item

Appointment of Committee's for 2021/22

To approve the appointment of Members of the Council to Committee’s, Working Groups, etc for 2021/22. 

Minutes:

The Council considered a schedule of nominations for the appointment of committees, working groups and panels in accordance with the political balance of the Council, together with nominations to Chair and Vice Chair positions.

 

The Leader of the Council, Councillor Paul Foster proposed, the Deputy Leader and Cabinet Member (Health and Wellbeing), Councillor Mick Titherington seconded, and Resolved (by majority) that

1.    The allocation of committee places in accordance with the Political Balance Rules as set out in the report be approved.

2.    The Members, Chairs and Vice Chairs for the committees, panels and working groups set out in Appendix 1 and Appendix 2 to this report be appointed for the period of twelve months until the First Business Meeting of the Council in May 2022, subject to the replacement of Councillor Mrs Margaret Smith with Councillor Jon Hesketh on the Local Plan Member Working Group and to note that Councillor Stephen Thurlbourn is the Vice-Chair of the Climate Emergency Task Group.

3.    The Council’s Monitoring Officer be authorised to amend the Constitution to take into account the consequential changes as a result of this report.

 

Appeals Committee

Councillor Carol Chisholm

Councillor James Flannery

Councillor Angela Turner

(3 Members) Committee

(1:1:1)

 

 

Appointment and Employment Panel

Councillor Paul Foster (Chair)

Councillor David Howarth

Councillor Alan Ogilvie

Councillor Michael Titherington

Councillor Karen Walton


Councillor Susan Jones JP (Reserve)

Councillor Caroline Moon (Reserve)

Councillor David Shaw (Reserve)

(5 Members)

(2:2:1)

Appointment and Employment Panel

Appointment and Employment Panel

Appointment and Employment Panel

Appointment and Employment Panel

Appointment and Employment Panel

 

Governance Committee

Councillor Ian Watkinson (Chair)

Councillor Colin Sharples (Vice-chair)

Councillor Damian Bretherton

Councillor Christine Melia

Councillor Alan Ogilvie

Councillor Margaret Smith

Councillor Angela Turner

 

 

(7 Members)

(3:3:1)

Governance Committee

Governance Committee

Governance Committee

Governance Committee

Licensing and Public Safety Committee

(11 Members)

(5:5:1) Safety Committee

Licensing and Safety Committee

Licensing and Public Committee

Licensing and Public Committee

Councillor James Flannery (Chair)

Councillor Renee Blow (Vice-chair) Alae

Councillor Jacky Alty

Councillor Jane Bell

Councillor Julie Buttery

Councillor Derek Forrest

Councillor Keith Martin

Councillor Jacqueline Mort

Councillor Peter Mullineaux

Councillor Alan Ogilvie

Councillor John Rainsbury

Licensing and Public Committee

Licensing and Public Committee

Licensing and Public Committee

Licensing and Public Committee

Licensing and Public Committee

Licensing and Public Committee

 

Planning Committee

Councillor Caleb Tomlinson (Chair)

Councillor Malcolm Donoghue (Vice-chair)

Councillor Will Adams

Councillor James Flannery

Councillor Mary Green

Councillor Harold Hancock

Councillor Jon Hesketh

Councillor Chris Lomax

Councillor Christine Melia

Councillor Caroline Moon

Councillor Phil Smith

Councillor Gareth Watson

Councillor Barrie Yates

(13 Members)

(6:6:1)

Planning Committee

Planning Committee

Planning Committee

Planning Committee

Planning Committee

Planning Committee

Planning Committee

Planning Committee

Planning Committee

 

Scrutiny Committee

Councillor David Howarth (Chair)

Councillor Michael Green (Vice-chair)

Councillor Will Adams

Councillor Jacky Alty

Councillor Julie Buttery

Councillor Matt Campbell

Councillor Colin Coulton

Councillor Malcolm Donoghue

Councillor Colin Sharples

Councillor Stephen Thurlbourn

Councillor Matthew Trafford

Councillor Kath Unsworth

Councillor Karen Walton

 

(13 Members)

(6:6:1)

Scrutiny Committee

Scrutiny Committee

Scrutiny Committee

Scrutiny Committee

Scrutiny Committee

Scrutiny Committee

Scrutiny Committee

Scrutiny Committee

Scrutiny Committee

Scrutiny Committee

 

Scrutiny Committee

Scrutiny Budget and Performance Panel

Councillor David Howarth (Chair)

Councillor Will Adams

Councillor Colin Coulton

Councillor Colin Sharples

Councillor Karen Walton

 

(5 Members)

(2:2:1)

 Panel

 

Shared Services Joint Committee

Councillor Alan Ogilvie

Councillor Paul Foster (Vice-chair)

Councillor David Shaw

Councillor Margaret Smith

Councillor Matthew Tomlinson

Councillor Karen Walton

Councillor Damian Bretherton (Reserve)

Councillor David Howarth (Reserve)

Councillor Mick Titherington (Reserve)

(5 Members)

(2:2:1)

Shared Services Joint Committee

Shared Services Joint Committee

Shared Services Joint Committee

Shared Services Joint Committee

Shared Services Joint Committee

 

hared Services Join

Standards Committee

(7 Members)

(3:3:1)

Councillor Carol Wooldridge (Chair)

Councillor Jacqueline Mort (Vice-chair)

Councillor Renee Blow

Councillor Carol Chisholm

Councillor Derek Forrest

Councillor Susan Jones JP

Councillor David Suthers

 

Appointments to Panels and Working Groups – 2021/2022

 

Business Recovery Post COVID19 - Member Working Group

Councillor James Flannery (Chair)

Councillor Will Adams

Councillor David Howarth

Councillor Phil Smith

(Appointed by Cabinet 05/08/20)

(4 Members)

(2:1:1)


Working Group

Climate Emergency Task Group

Councillor Keith Martin (Chair)

Councillor Stephen Thurlbourn (Vice-Chair)

Councillor Colin Coulton

Councillor Michael Green

Councillor Susan Jones JP

Councillor Chris Lomax

Councillor Peter Mullineaux

Councillor Colin Sharples

Councillor Michael Titherington

Councillor Matthew Trafford

Councillor Angela Turner

 

(11 Members)

(Community Hub chairs – 5,

Relevant Cabinet Member,

2:2:1)

Climate Emergency Task Group

Climate Emergency Task Group

Climate Emergency Task Group

Climate Emergency Task Group

Climate Emergency Task Group

Climate Emergency Task Group

Climate Emergency Task Group

 

 

Local Plan Working Group

Councillor Bill Evans (Chair)

Councillor Caleb Tomlinson (Vice-chair)

Councillor Paul Foster

Councillor Jon Hesketh

Councillor David Howarth

Councillor Peter Mullineaux

Councillor David Shaw

Councillor Phil Smith

Councillor Ian Watkinson

Councillor Gareth Watson

(10 Members) Working Group

(4:4:2)

Local Plan Working Group

Local Plan Working Group

Local Plan Working Group

Local Plan Working Group

Local Plan Working Group

Local Plan Working Group

Local Plan Working Group

Local Plan Working Group

Local Plan Working Group

Member Development Steering Group

Councillor Paul Foster (Chair)

Councillor Will Adams

Councillor Mary Green

Councillor Harold Hancock

Councillor Jacqueline Mort

Councillor Carol Wooldridge

 

 

(6 Members)

(3:2:1)

Member Development Steering

Member Development Group

Shared Services Joint Committee - Appointments Panel

(3 Members)

(1:1:1)

Councillor Paul Foster

Councillor David Shaw

Councillor Karen Walton

 
Councillor David Howarth (Reserve)

Councillor Phil Smith (Reserve)

Councillor Michael Titherington (Reserve)

 

 

 

Supporting documents: